לקבלת ייעוץ ראשוני השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
phoneלתיאום פגישה אישית 073-702-8434

למי מתאימה צוואה הדדית

כפי ששמה מרמז, צוואה הדדית, הידועה גם כ"צוואה משותפת", היא צוואה הנערכת על ידי שני אנשים יחדיו. מדובר בבני זוג הבוחרים לערוך צוואה באופן המאפשר לשניהם גם יחד להבטיח עתידם הכלכלי של בן/בת הזוג שיוותרו מאחור בעת פטירת מי מהם, כל זאת תוך הצבת תנאים מסוימים, עליהם מסכימים הצדדים בעת עריכת הצוואה המשותפת, אשר יקוימו טרם פטירת בן/בת הזוג השני ו/או לאחר שילכו גם הם לעולמם.

ברוב המקרים ככולם תיערך צוואה הדדית בליווי מקצועי של עורך דין ירושות אשר יסייע בניסוחה (כך שרצון הצדדים יובע באופן בהיר ושאינו משתמע לשתי פנים) ויוודא שבבוא העת לא ניתן יהיה לתקוף אותה והיא תקוים ככתבה וכלשונה.
מבין הדרכים השונות לעריכת צוואות, כפי שהן מוגדרות בחוק הירושה, עורכי דין לענייני ירושה נוהגים לערוך עבור לקוחותיהם צוואות בדרך של "צוואה בפני עדים", כך יוצא שצוואה הדדית אף היא נערכת, כמעט בכל המקרים, בדרך זו.

הורשה לבן הזוג תוך התניית תנאים וקביעת אופן חלוקת עיזבונם בבוא העת

ככל שמדובר בזוגות נשואים, כמו כן זוגות ידועים בציבור, ברוב המקרים מדובר בזוג המנהלים משק בית משותף, שלא לומר חולקים תחומים רבים של חייהם, רוחשים רגשות חיבה ואהבה הדדיים, מביאים יחד ילדים לעולם, חולקים בנטל גידולם וברצון לתרום כמיטב יכולתם למען עתיד משפחתם. באופן טבעי בני זוג צוברים ברבות השנים נכסים משותפים. לאור כל זאת אין פלא כי ברוב המקרים כאשר אדם הולך לעולמו ומותיר אחריו בן/בת זוג הם יהיו יורשיו העיקריים. במקרה של הורשה על פי דין (כאשר אין בנמצא צוואה תקפה והעיזבון מחולק בהתאם להוראות חוק הירושה) בן/בת הזוג יורשים מחצית מן העיזבון והילדים חולקים במחצית שנותרה.

צוואה הדדית מתאימה לזוגות המעוניינים לקבוע דרך מסוימת לפיה יחולק עיזבונם בעת שהראשון מביניהם ייאסף אל אבותיו ובהמשך כאשר גם בן/בת הזוג ילכו לעולמם.
עוד ניתן באמצעות צוואה הדדית להגביל את האופן בו רשאים בן/בת הזוג שנותרו מאחור לעשות שימוש בנכסים ובממון שיירשו ולקבוע מבעוד מועד כיצד יחולק העיזבון כאשר גם הם ייאספו אל אבותיהם.

שינוי צוואה הדדית

כדי שיהיה ערך של ממש לצוואה הדדית הכרחי שכל אחד מבני הזוג יוכל להיות סמוך ובטוח שגם אם יהיו הם אלה אשר ילכו לעולמם ראשונים התנאים עליהם הסכימו הצדדים יקוימו. דהיינו, שבן/בת הזוג שהותירו אחריהם לא יוכלו לשנות תנאים כאלה על דעת עצמם. עורך דין לענייני ירושה יידע לערוך צוואה הדדית כך שתכלול סעיף המגביל עריכת שינויים בה. עוד ראוי לציין כי בשנת 2005 נכנס לתוקפו תיקון לחוק הירושה הבא להגביל את האפשרות לבטל או לשנות צוואות הדדיות.

אם אתם מעוניינים להסדיר צוואתכם במשותף או אם נחוץ לכם סיוע כלשהו בעניין הנוגע לצוואה הדדית, פנו ללא דיחוי אלינו. נוכל לענות על שאלות, לספק לכם מידע מהימן, לייעץ ואם יש צורך גם להעניק לכם ליווי משפטי מקצועי.

FacebookTwitterGoogle+Share

כתבו תגובה


 

* תוכן האתר מובא לאינפורמציה כללית בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי הניתן ע“י עורכי דין ו/או תחליף לו. ההסתמכות על תוכן האתר הינה באחריות המשתמש בלבד. אין בשימוש באתר כדי ליצור יחסי עו“ד – לקוח.

פרסום בפייסבוק | קידום אתרים אורגני | Powered & Designed by EVEREST

לקבלת ייעוץ ראשוני